piątek, 31 października 2014

Jesteś jabłkiem czy gruszką? sprawdź co Ci grozi.

Ryzyko chorób związanych z typem otyłości
Ryzyko wystąpienia chorób związanych z otyłością zależy w dużej mierze nie tylko od stopnia otyłości ale też od rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Rozróżniamy dwa typu rozmieszczenia tłuszczu w otyłości:


  1. TYPU JABŁKO (centralna) 
  • tk. tłuszczowa trzewna (wisceralna)
  • tk. tłuszczowa podskórna


  1. TYPU GRUSZKA (pośladkowo- udowa) 


U osób z otyłością typu jabłko (centralną) często występuje zarówno tkanka tłuszczowa trzewna, jak i podskórna. Pomiędzy tkanką tłuszczową trzewną i podskórną brzucha istnieją znaczące różnice zarówno morfologiczne jak i funkcjonalne. Komórki tkanki tłuszczowe trzewnej są małe, natomiast komórki tłuszczowe podskórne mogą osiągać bardzo duże rozmiary. Tkanka tłuszczowa trzewna jest metabolicznie bardziej aktywna niż podskórna czyli może wytwarzać więcej niekorzystnych dla zdrowia związków.


Szczególnie szkodliwy wpływ na nasze zdrowie ma  tkanka tłuszczowa trzewna.

Jej nadmiar sprzyja rozwojowi zespołu metabolicznego (patrz rysunek nr 3). Niekorzystne oddziaływanie tłuszczu trzewnego wynika z uwalniania wolnych kwasów tłuszczowych, glicerolu i adipokin bezpośrednio do krążenia wrotnego. W wątrobie pod wpływem tych substancji  zachodzi wiele reakcji i powstają czynniki zapalne takie jak białko C-reaktywne które przyczynia się się do rozwoju niealkoholowego stłuszczenia wątroby.

Zespół metaboliczny


W naszej pracowni diagnostycznej dysponujemy aparatem ViScan do pomiaru tkanki tłuszczowej wisceralnej.To bardzo użyteczne badanie pozwala na analizę tkanki tłuszczowej brzusznej. Pozwala na rozróżnienie tkanki tłuszczowej podskórnej (zdecydowanie mniej groźnej dla pacjenta) od tkanki tłuszczowej wisceralnej (trzewnej) groźnej dla zdrowia i życia.

Otyłość typu jabłko                                                Otyłość typu gruszka
Wykonanie badania wskazane jest zwłaszcza u osób z otyłością typu brzusznego, chociaż gromadzenie znacznej ilości tkanki tłuszczowej wisceralnej zdarza się również u  osób o szczupłej budowie ciała czy niskim BMI.

 A.M.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...