czwartek, 16 października 2014

Pulchnym wcale nie jest cieplej !


Jesteś otyły i mogłoby się wydawać, że podobnie jak u zwierząt zamieszkujących chłodne tereny tłuszcz podskórny ochroni Cię przed zimnem. 
Nic bardziej mylnego! Jest wręcz przeciwnie.
Prawdopodobnie masz mniej tkanki tłuszczowej brunatnej (BAT) odpowiedzialnej za wytwarzanie ciepła niż twoja szczupła koleżanka. BAT jest zupełnie inna tkanką niż biała tkanka tłuszczowa !
U człowieka najwięcej brunatnej tkanki tłuszczowej (BAT) występuje u noworodka i spada w późniejszych etapach życia, kiedyś podważano jej istnienie u dorosłych teraz jesteśmy pewni że występuje przez całe życie.

Badania zgłębiające temat brunatnej tkanki tłuszczowej u dorosłych pokazują jednoznacznie, że wraz ze wzrostem masy ciała i wiekiem spada ilość BAT.


Czym się różni komórka WAT od BAT ?
Wszystkim! A przede wszystkim funkcją w naszym organizmie.


BAT (brunatna tk. tłuszczowa)
Funkcja: wytwarzanie ciepła
- Tłuszcz (triacyloglicerol) zgromadzony jest w wielu małych pęcherzykach, dzięki temu uzyskanie energii jest łatwiejsze niż w VAT.
- Jest bardzo dobrze ukrwiona i unerwiona tkanka (zakończenia nerwów znajdują się bezpośrednio na komórkach BAT)
- Mitochondria (które umożliwiają uzyskiwanie przez nasze komórki energii) są liczne, duże, o sferycznym kształcie i dzięki temu mogą aktywnie uczestniczyć w termogenezie.
WAT (biała tk. tłuszczowa)
- Funkcja: magazyn tłuszczu
- Tłuszcz (triacyloglicerol) zgromadzony jest w jednym wielkim pęcherzyku, organella komórkowe zepchnięte są w kierunku błony komórkowej.
 - Nie jest tak dobrze ukrwiona i unerwiona jak BAT, zakończenia nerwowe znajdują się tylko w pobliżu naczyń krwionośnych, a nie na samych komórkach.
- Mitochondria są nieliczne, dużo mniejsze i o podłużnym kształcie.

Wniosek?

Im jesteśmy grubsi tym mamy mniej brunatnej tkanki tłuszczowe a tym samym organizm gorzej znosi niską temperaturę, bardziej marznie. Dlatego zamiast zajadać się tłustym jedzeniem w okresie jesienno-zimowym lepiej wygenerować ciepło mięśniami spędzając czas w ruchu.
Podkręć swój metabolizm spalając zalegający tłuszcz i zwiększają ilość naszego sprzymierzeńca - brunatnej tkanki tłuszczowej!

Ciekawostka
Prawdopodobnie nasz organizm potrafi regulować ilość wytwarzanego ciepła poprzez uaktywnienie genów, które przekształcają białą (żółtą) tkankę tłuszczową (WAT) w brunatną tkankę tłuszczową (BAT). Zjawisko to nosi nazwę transdyferencji. Taka droga powstawania BAT wydaje się być osłabiona u osób otyłych oraz osób z większą ilością czynników stanu zapalnego (żółta tkanka tłuszczowa produkuje m. in. czynniki zapalne).
A M
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...