środa, 10 grudnia 2014

Glutaminian sodu przyjaciel czy wróg zdrowia?

Ostatnie lata to ciągłe obwinianie glutaminianu sodu o wszystkie problemy zdrowotne. Powszechnie wiadomo, że przetworzona żywność jest przepełniona polepszaczami smaku (m.in. glutaminianem sodu) i solą.

Czy jednak faktycznie glutaminian sodu jest ucieleśnieniem zła? 
Czy da się go całkiem wyeliminować? I czy taka eliminacja ma sens?


Już od pierwszego dnia życia rozkoszujemy się smakiem glutaminianu sodu ! Mleko kobiece zawiera go całkiem sporo - 10 razy więcej niż mleko krowie.
Jakie inne produkty zawierają go naturalnie w dużych ilościach?

Produkty bogate w białko (mięso, ryby, owoce morza, sery), produkty poddane fermentacji (pasta miso, sos sojowy, sos ostrygowy) oraz grzyby i niektóre warzywa (pomidory, ziemniaki).

Zdj.2 Mapa obrazująca produkty bogate w glutaminian sodu spożywane w danych krajach. Na zielono oznaczone są przyprawy powstające na drodze fermentacji fasoli lub innych nasion (np. soja). Na niebiesko oznaczone są przyprawy wytworzone na drodze fermentacji ryb, krewetek i innych owoców morza. Na czerwono - inne produkty.
 
Dalej zostajemy przy swoim jeśli chodzi o spożywanie chipsów, zupek instant czy kostek rosołowych - zdecydowanie odradzamy. Zachęcamy jednak do korzystania z naturalnych produktów bogatych w glutaminian sodu aby nasze dania były smaczne i aby okres odchudzania (nauki zdrowego żywienia) nie kojarzył nam się z pozbawionym smaku jedzeniem. 

Wiele z tych produktów poza walorami smakowymi ma również bardzo wiele składników odżywczych:


  • pasta MISO - probiotyczne działanie na układ pokarmowy, bogata w witaminy i minerały, niskokaloryczna
  • glony KOMBU - doskonałe źródło wapnia i innych minerałów
  • Ketchup - bogaty w likopen (ochrona przed chorobami ukł. krążenia, nowotworami). Wybieraj ketchup bez dodatku cukru !
  • Ryby, Krewetki - bardzo dobre źródło białka i kwasów Omega-3 (DHA, EPO) 
Czy wiesz, że:
Parmezan jest bardzo bogaty w glutaminian sodu ! Niestety jest on dużo bardziej kaloryczny niż powyższe produkty 100 gram to 430 kcal. Na szczęście często jedna łyżka (22 kcal) wystarczy aby nasze danie nabrało aromatu :)

Co daje nam używanie glutaminianu sodu w rozsądnych ilościach ?
Glutaminian sodu zawiera 3 razy mniej sodu niż jest w soli kuchennej. Stosowanie glutaminianu sodu w połączeniu z małą ilością soli kuchennej daje nam możliwość zredukowania ilości sodu w daniu nawet o 40%, nie tracąc przy tym smaku :)


Zdj. 2 - livwater.blogspot.com

A.M.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...