środa, 5 listopada 2014

Czym jest zespół przeciekającego jelita?

Zespół przeciekającego jelita (Leaky gut syndrome) jest ciągle narastającym w naszym społeczeństwie schorzeniem na które cierpią miliony ludzi, a o którym tylko nieliczni zdają sobie sprawę i wiedzą jak je nazwać. Nazwa zespołu nasuwa przypuszczenie, że choroba ta dotyczy tylko jelit, nic bardziej mylnego.

Badania wskazują, że zespół przeciekającego jelita może powodować miedzy innymi : nietolerancją pokarmową, osłabienie, bóle stawów, choroby tarczycy, choroby z autoagresji oraz spowolnienie metabolizmu.

Czym jest zespół przeciekającego jelita?

Wyobraź sobie, że nabłonek jelita jest siecią rybacką o bardzo małych otworach, przez które mogą przechodzić tylko bardzo małe cząstki. W zdrowych jelitach nabłonek jelita spełnia swoją funkcję prawidłowo, przepuszcza tylko malutkie strawione cząsteczki a wszystkie większe (które mogą uszkodzić organizm) zostają w przewodzie pokarmowym.

W zespole przeciekającego jelita "sieć rybacka" jest uszkodzona, otwory są większe niż w zdrowych jelitach i dlatego cząsteczki które normalnie nie przeszłyby przez barierę jelitową teraz wnikają prosto do krwiobiegu. Tymi dużymi cząstkami które wnikają do organizmu są często białka takie jak gluten, niekorzystne bakterie, niestrawione duże cząstki pokarmowe. Również toksyny przenikają przez nabłonek i dostają się bez problemu do krwiobiegu.


Ci wszyscy "nieproszeni goście" stymulują układa odpornościowy który zaczyna pracować na pełnych obrotach (zbroi nasz organizm przeciwko intruzom): produkuje przeciwciała, białka ostej fazy itp.


Ponieważ w naszym organizmie toczy się przewlekle wojna w której bitwy rozgrywają się w najróżniejszych miejscach naszego organizmu objawy mogą być najróżniejsze. Najczęściej jednak obserwujemy:
  • wzdęcia 
  • zmęczenie
  • migreny
  • depresja, lęki
  • problemy z trawieniem i wypróżnianiem
  • bóle stawów
  • przyrost masy ciała
  • zaburzenia hormonalne 
  • problemy z zajściem w ciąże
  • trądzik różowaty i trądzik pospolity
 Najbardziej niepokojącym a zarazem ostrzegającym dla Ciebie sygnałem, że cierpisz na nietolerancję jest występowanie wielu różnych objawów pozornie mających niewiele ze sobą albo nic wspólnego np. przybieranie na wadze +trądzik +migreny itp.

Odpowiedź układu immunologicznego nie jest tak gwałtowna i ostra jak w przypadku alergii pokarmowej. W związku z cichym i podstępnym przebiegiem często jest nie rozpoznawana, czujemy się bardzo źle ( w końcu w naszym ciele toczy się wojna) i nikt nie potrafi nam pomóc.

Więcej informacji o nietolerancji <--KLIK
 
Przykłady wyleczeń pacjentów <--KLIK
A. M.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...