środa, 19 listopada 2014

ENDORFINY- legalne narkotyki :)

Listopad to najbardziej znienawidzony przez nas miesiąc, kolorowa jesień już za nami a bialutkiego puchu jeszcze brak. Jest zimno, ciemno i smutno a w takich warunkach obniżenie nastroju i zaburzenia lękowe rosną jak grzyby po deszczu. Jeśli ktoś chce pokazać obcokrajowcowi Polskę w złym świetle to właśnie listopad jest najlepszym miesiącem.
Jednak żeby nie było aż tak źle możemy sobie pomóc ENDORFINAMI !!!

Endorfiny (hormony szczęścia) są to hormony peptydowe, wywołujące doskonale samopoczucie, zadowolenie i pewność siebie :) Wytwarzane są w mózgu i rdzeniu kręgowym i działają na receptory opioidowe (podobnie jak np. morfina)
Stąd też nazwa składająca się z przedrostka ENDO- (wewnętrzny, pochodzący ze środka):
  ENDO  moRFINA --> "wewnętrzna morfina"

Morfina jak również inne leki czy narkotyki opioidowe mają bardzo dużo skutków ubocznych endorfiny nie mają prawie żadnych :)


Co zrobić aby je poczuć?

Najbardziej skuteczną i dostępną od zaraz metodą to po prostu ruszyć się z fotela. Do wyboru masz praktycznie każdy rodzaj aktywności może to być pływanie, marsz, bieg, taniec, zumba, gry zespołowe, tenis, wyciskanie ciężarów, aerobik :)

Pamiętajcie, że jeżeli ważysz np. 100 kg to podczas jazdy na rowerze czy biegu wykonujesz dużo większy wysiłek niż osoba ważąca 60 kg w związku z tym krótszy dystans może dać u Ciebie lepszy efekt w poprawie nastroju :) Każdy potrzebuje innej intensywności i czasu treningu dlatego nie ma  jednego przepisu na endorfiny dla każdego.


Codziennie chodzę na spacery ale nie czuję nic szczególnego, czy może ja nie produkuje endorfin?

Na pewno produkujesz tylko wysiłek który podejmujesz może być nie wystarczający aby wydzieliła się ich duża ilość. Nie mniej podczas nawet słabej aktywności fizycznej wydzielają się małe ilości związków które mają za zadanie dopingować nas do dalszego wysiłku. "Teoria endorfinowa" mówi że endorfiny są wydzielane w mózgu ćwiczącej osoby podczas długotrwałego, ciągłego wysiłku fizycznego z intensywnością na poziomie od umiarkowanego do wysokiego, kiedy oddychanie jest utrudnione. Czyli wtedy gdy z trudem łapiesz oddech. Niedotlenienie wywołuje stres organizmu, a to powoduje silne wydzielanie endorfin.

Czy endorfiny mogą uzależnić?

Według naukowców intensywne ćwiczenia mogą uzależniać tak silnie jak heroina. Ekscytacja i euforia, jaką czują regularnie trenujące osoby, sprawia, że nie są w stanie zrezygnować z codziennych ćwiczeń. Myślę jednak, że jest to najzdrowsze uzależnienie i nie trzeba się go obawiać.

Mam sporą nadwagę od jakiego sportu zacząć przygodę z endorfinami?

W artykule dotyczącym Minimalizmu z sporcie znajdziesz propozycję aktywności, szczególnie gdy masz nadwagę, otyłość lub nie czujesz się jeszcze pewnie w klubie fitness. Taniec lub Zumba to również świetny pomysł bo poza intensywnym wysiłkiem fizycznym uśmiechniesz się nie raz do swojego odbicia w lustrze. Uśmiechanie się również powoduje wyrzut endorfin :)

A czy poza wysiłkiem fizycznym są inne sposoby na endorfiny?

Inne sposoby oczywiście istnieją ale od razu zaznaczam, że nie są tak skuteczne. Można oczywiście obejrzeć komedie czy kabarety albo pójść na masaż. Niemniej "nic nie cieszy tak jak zdobyte w trudzie" i powysiłkowa euforia jest najlepsza :)

Czy to prawda, że jedzenie powoduje wydzielanie się endorfin?

Faktycznie część produktów spożywczych może poprawić nam nastrój. Więcej na ten temat pisaliśmy w Jesiennych dietach OTC.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...