piątek, 21 listopada 2014

Mocny brzuch chroni kolana!

Zdj. 1 Zerwane więzadło krzyżowe- przednie (ACL)
Zdj. 2 Zdrowe kolano

Ćwiczenia mięśni brzucha to nie tylko droga do płaskiego brzucha. Silne mięśnie tułowia mogą pomóc między innymi w zapobieganiu zerwaniu więzadła krzyżowego-przedniego (ACL)  poprzez amortyzację stawów kolanowych. W przypadku osłabionych mięśni cała siła urazu ląduje na naszych kościach nogi i stawach kolanowych.

Jak dochodzi do uszkodzenia więzadła ACL?

Najczęstszą przyczyną zerwania więzadła krzyżowego przedniego jest uraz podczas skręcenia do wewnątrz kolana przy ustabilizowanym podudziu. Około połowa przypadków zerwania ACL następuje podczas zmiany kierunku biegu w trakcie gwałtownego skrętu, podczas prostowania kolana ze skrętu lub lądowania po skoku. Druga połowa przypadków związana jest z urazem czy to na boisku, na trasach narciarskich lub w wyniku wypadku komunikacyjnego.


Zdj. 3 Mechanika urazu ścięgna ACL

Zdj. 4 Mechanika urazu ścięgna ACL

Jak zapobiegać temu urazowi?
Z pośród wszystkich więzadeł kolana  (a jest ich sporo) to właśnie więzadło ACL najczęściej ulega zerwaniu. Zerwanie tego ścięgna może zdarzyć się zarówno amatorowi sportu jak i prawdziwemu sportowcu tym drugim jednak bardzo rzadko. Profesjonalni trenerzy dobrze wiedzą co zrobić aby uniknąć tego urazu.
  1. Trenować prze cały rok a nie tylko okresowo
  2. Opanować prawidłowa technika lądowania po skoku oraz przy skęcaniu tułowia - zginanie stawów biodrowych i kolanowych (redukuje to napięcie ACL)
  3. Wzmocnić mięśnie przednie i tylne ud
  4. Wzmocnić mięśnie całego tułowia tzw. Core muscles (mm. brzucha, mm. przykręgosłupowe, mm. biodrowe i pośladkowe)
Zdj. 5 Mięśnie tułowia -"Core muscles"


Już zapewne część z Was myśli o wypadzie na narty, nie bez przyczyny zaleca się specjalne treningi przed sezonem. Najważniejsze to nie zapominać w treningu o mięśniach tułowia, które "trzymają" naszą sylwetkę i chronią zarówno stawy kończyn jak i cały kręgosłup.

W następnym artykule proste ćwiczenia na wzmocnienie mięśni tułowia.
 

zdj. 1, 2 http://orthoinfo.aaos.org
zdj. 3, 4 http://umm.edu/health/medical/ency/articles/anterior-cruciate-ligament-acl-injury
zdj. 5 http://www.ostpt.com/core/
A.M.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...