czwartek, 9 października 2014

Jak rozpocząć odchudzanie?


Otyłość jest bardzo poważnym problemem z który boryka się znaczna część społeczeństwa w dzisiejszych czasach i jest bardzo poważnym zagrożeniem dla naszego życia. Otyłość lub niewłaściwe odżywianie mogą skutkować złym stanem zdrowia, kiepskim samopoczuciem lub niską samooceną.
Osoby otyłe znacznie częściej chorują na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, pojawia się większe ryzyko chorób serca, zmian zwyrodnieniowych stawów a także niektórych nowotworów.

Dlatego warto się zastanowić, czy ten problem dotyczy również mnie?

Jak moja otyłość/nadwaga wpływa na moje zdrowie i jakość mojego życia?


Rozpoczęcie odchudzania jest często bardzo trudne, ale jeszcze trudniejsze jest wytrwanie w tym postanowieniu. Odchudzanie jest procesem długofalowym i wymaga podjęcia świadomej decyzji a przede wszystkim silnej motywacji. Kuracja odchudzająca wymaga wielu wyrzeczeń i wytrwałości.

Musisz przede wszystkim uwierzyć w siebie i osiągnięcie sukcesu. Podejdź do odchudzania pozytywnie i zacznij je traktować jako wesołą przygodę, a nie tylko jako wysiłek.


Bardzo istotne w całym procesie odchudzania jest schudnięcie i długotrwała stabilizacja wagi. Wiele osób uważa, że jeżeli ograniczy znaczną ilość spożywanego jedzenia, szybko schudnie i osiągnie wymarzoną wagę. Niestety jest to podejście błędne, gdyż podczas intensywnej redukcji wagi zwykle występuje tzw. efekt „jo-jo” czyli wahania masy ciała (wielokrotne chudnięcie i tycie), co jest bardzo niekorzystnym zjawiskiem dla naszego organizmu. W całym procesie odchudzania ważniejsze jest utrzymanie efektu częściowej redukcji wagi, niż efekt doraźnie większy ale krótkofalowy.

Znacznie zdrowsza dla naszego organizmu jest minimalna redukcja masy ciała o 5-10%, pod warunkiem że efekt ten zostanie utrwalony na długi czas. Aby osiągnąć trwały efekt odchudzania, bardzo ważna jest zmiana stylu życia i niewłaściwego odżywiania. Należy ściśle przestrzegać zaleceń dietetycznych, zmienić zachowania żywnościowe oraz zwiększyć swoją aktywność ruchową i sprawić by te zmiany pozostały z Tobą na zawsze.

Centrum Leczenia Otyłości OTC bardzo efektywnie wspiera swoich pacjentów w terapii odchudzającej. Dzięki naszym specjalistom możliwe jest dostosowanie odpowiedniej kaloryczności zapotrzebowania pacjenta uwzględniając jego tryb życia a nawet upodobania kulinarne.

Bardzo istotne jest opracowanie odpowiedniej diety przez dietetyka, gdyż bardzo często nie zdajemy sobie sprawy jak znaczną ilość kalorii zjadamy w czasie nieuświadomionego dojadania. Tzw. ukryte kalorie są bardzo często lekceważone, a powinny być również uwzględniane w całodziennym liczeniu spożywanych kalorii, gdyż są one miarą energii dostarczonej do organizmu z pokarmem i zużywanej jako wydatek energetyczny. Jeżeli ilość doprowadzonych z pokarmem kalorii jest większa od potrzeb organizmu, to ich nadmiar jest odkładany w postaci tkanki tłuszczowej. Zdrowe odchudzanie powinno redukować masę ciała od 0,5 do 1kg tygodniowo, dlatego nasza dieta powinna uwzględniać wszystkie niezbędne czynniki odżywcze ale w znacznie mniejszej ilości.

Nie ma tzw. diety „cud” która upoważniają nas do jedzenia czego chcemy i ile chcemy. Dla nas najważniejsze jest aby nasi pacjenci chudli przede wszystkim bezpiecznie, a to wymaga czasu, silnej motywacji i pomocy ze strony specjalistów.

Kuracja odchudzająca jest drogą bardzo długą i ciężka, a zarazem jedną z najpiękniejszych dróg realizującą Twoje marzenia o szczuplej sylwetce. Dzięki redukcji masy ciała możesz stać się zdrowszy, weselszy, poprawi się Twoje samopoczucie, zyskasz więcej energii i podniesie się Twoja samoocena, a przecież nic nie jest tak cenne jak nasze zdrowie i poczucie własnej wartości, które motywuje nas do działania, osiągania kolejnych sukcesów i sprawia, że potrafimy cieszyć się pełnią naszego życia.
dr n. med. Ewa Fenc-Czajka
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...