wtorek, 28 października 2014

Minimalizm w sporcie


Rozpocząłeś odchudzanie, czujesz się świetnie z dnia na dzień coraz radośniej i lżej. Jesteś ambitny więc za radą lekarza postanawiasz włączyć jeszcze sport do swojego nowego zdrowego stylu życia.

Wszystko zapowiada się super bo kolega proponuje Ci wspólne bieganie na 10 km wokół jeziora w tą sobotę a córka namawia na rodzinną wycieczkę rowerową w niedzielę. I jeszcze w poniedziałek, środę i piątek fitness i zajęcia na siłowni. A może by tak jeszcze basen gdzieś wcisnąć? -zastanawiasz się podgryzając ołówek i planując najbliższy tydzień.

Planowanie oczywiście popieramy, natomiast cała reszta to za wiele  dla twojego biednego ciała. Zacznij minimalnie, twoje ciało zmienia się teraz na lepsze ale pamiętaj, że potrzebuje ono czasu i sił na tą transformację. Cały czas ważysz jeszcze zbyt wiele, dbaj więc o swoje stawy kolanowe, kręgosłup i nie zaczynaj od biegania na 10 km jeśli nie robiłeś tego przez ostatnie kilka lat. Ryzykujesz wiele bo możesz nabawić się kontuzji i twoja przygoda ze sportem skończy się nim zdążyła się zacząć.

Wszystko oczywiście zależy od poziomu Twojej otyłości czy nadwagi oraz od tego jak dużo i jakiego rodzaju sport uprawiałeś w ostatnim czasie.

Poza ryzykiem kontuzji fizycznej możesz doznać "kontuzji psychicznej". Stosunkowo łatwo jest zniechęcić się do klubu fitness, siłowni czy basenu gdy pójdziesz tam sam, zobaczysz te wszystkie umięśnione ciała i wyjdziesz z zajęć po 5 minutach z trudem łapiąc oddech. Dlatego zachęcamy Cię do umiarkowanej aktywności szczególnie na początku twojego odchudzania.
Poza jakością aktywności również ilość trzeba dopasować do własnych możliwości. Nie możesz przesadzać z treningiem bo zakwasy i ogólne przemęczenie zniechęcą Ci do aktywności przez najbliższe 5 dni. I będziesz się tylko złościł na siebie, że nie trzymasz się zaplanowanych treningów.

Oto minimalistyczne pomysły na aktywność:
  • spaceruj jak najwięcej- do pracy, z pracy, po pracy i w weekendy
  • z czasem spacer zamień na szybki marsz a dopiero później wolny bieg
  • nie używaj windy, zawsze wybieraj schody
  • całe życie jeździłeś na rowerze i go uwielbiasz - rób dalej to co lubisz :)
  • jeśli "czujesz się jak ryba w wodzie" to zajęcia aquaerobiku i pływanie są również bardzo dobre

Jeszcze wszystko przed Tobą ale pamiętaj daj sobie czas. Najpierw "uczyń życie lżejszym".
Jeśli masz wątpliwości czy dana aktywność fizyczna Ci nie zaszkodzi to zapytaj nas podczas kolejnej wizyty!

 A.M.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...