środa, 29 października 2014

Minimalizm w żywieniu


Chcesz się zdrowo odżywiać i to jest twoim priorytetem?  Plan minimalny jest idealny dla Ciebie :)

Jego założenia to prostota, naturalność i świeżość oraz unikanie jak ognia przetworzony produktów spożywczych.

  • Naucz się doceniać naturalny smak warzyw i owoców. Ugotowałeś na parze warzywa to nie zabijaj ich smaku bułką tartą i masłem, dodaj tylko łyżkę dobrego gatunkowo oleju tłoczonego na zimno i szczyptę soli. A owoce? One również nic nie potrzebują bo same w sobie są przepyszne. Truskawki, jagody, maliny wcale nie potrzebują nabiału i cukru !

  • Wędliny i paczkowane mięso często zawierają szkodliwe dla naszego organizmu dodatki których możemy unikać o ile dokładnie czytamy etykiety. Niestety wędliny zawierają nawet 50 razy więcej azotanów i  azotynów niż nieprzetworzone mięso. Bardzo dobrym sposobem gdy dostęp do dobrych wędlin jest ograniczony jest samemu upieczenie kawałka mięsa- znakomicie smakuje w kanapkach. Parówki, kiełbasy i wędliny wybieraj te o najbardziej naturalnym- najkrótszym składzie. Modyfikowana soja jest dodawana na potęgę do tego typu produktów aby obniżyć cenę ich produkcji.

  •  Majonez, ketchup i przyprawy to również produkty w których aż roi się od chemicznych substancji poprawiających smak. Majonez można przygotować samemu, jest przepyszny a nie zajmie nam to więcej niż 5 minut :) Przygotowanie ketchupu to więcej pracy, na szczęście można znaleźć w sklepach ketchupy o prostym i zdrowym składzie. Niektóre przyprawy szczególnie typu kostka rosołowa czy dania w 5 minut mają dużo sztucznych dodatków- uważnie czytaj ich składy.
  • Bądź uważny kupując nabiał. Niestety producenci chcąc zaoszczędzić używają wypełniaczy które mają imitować dany produkt. Uważaj też na jogurty, serki owocowe bo często mają sporo cukru.
  • Jak już się pewnie domyślasz nie zostało Ci dużo słodyczy, które możesz jeść bowiem praktycznie wszystkie zawierają masę chemii. Na szczęście natura dała nam miód, daktyle, banany, rodzynki, orzechy, kokos i dzięki tym produktom nawet gdy najdzie cię ochota na coś słodkiego to zawszę możesz coś takiego wyczarować w swojej kuchni :)
  •  Ponieważ pieczywo stanowi bardzo ważny element naszej diety zwróć uwagę czy aby nie zawiera spulchniaczy, polepszaczy smaku i innych dodatków.
 
 Zasady minimalizmu w żywieniu:
  1. Zawsze sprawdzaj skład produktu który chcesz kupić i wybieraj tylko te które mają jak najmniej sztucznych dodatków, konserwantów itp.
  2. Nie kupuj produktów które zawierają cukier lub sztuczne słodziki.
  3. "Nie zabijaj" przyrządzanych przez siebie pokarmów zbyt ciężką obróbką taką jak panierowanie czy smażenie na głębokim tłuszczu.
  4. Wybieraj dobre gatunkowo oleje tłoczone na zimno i dodawaj je do już ugotowanych potraw, sałatek.
A.M.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...