środa, 26 listopada 2014

Dysbioza.

Nasza flora bakteryjna jest dynamiczna i różni się w poszczególnych okresach życia. Na jej skład ma wpływ wiele czynników między innymi: dieta, choroby, płeć (hormony), stan higieny, klimat itp.

Mikroflora fizjologiczna ("dobre bakterie") chronią ustrój przed inwazją chorobotwórczymi ("złymi") bakteriami, wirusami i grzybami. Oto przykładowe działania bakterii w celu ochrony swojego gospodarza (czyli nas) :
  • bakterie skóry wytwarzają kwasy tłuszczowe, które uniemożliwiają inwazję patogenów.
  • bakterie w jelitach wytwarzają bakteriocyny oraz różne produkty metaboliczne, które uniemożliwiają zagnieżdżenie się "złych drobnoustrojów".
  • flora pochwy (skolonizowana przez pałeczkę kwasu mlekowego - Lactobacillus) utrzymuje niskie pH, które uniemożliwia wzrost innych bakterii.
W przypadku gdy stosujemy antybiotyk, niewłaściwie się odżywiamy czy narażeni jesteśmy na duży stres flora fizjologiczna może ulec zachwianiu i namnożą się chorobotwórcze bakterie czy drożdżaki (grzyby). Patogeny te w stanie zdrowia są obecne w małych ilościach we florze fizjologicznej i dopiero pod wpływem wyżej wymienionych czynników korzystają z osłabienie innych bakterii - mnożą się w szybkim tempie.

Stan w którym zaczynają przeważać i wieść prym "złe bakterie" spychając na dalszy plan "dobre bakterie" nazywamy DYSBIOZĄ.
  
Dlaczego dysbioza jest dla nas szkodliwa?

Dobre bakterie są naszymi najlepszymi przyjaciółmi, dbają o nas a my o nich. One zapewniają nam uszczelnienie naszego nabłonka jelit, chronią nas przed intruzami (chorobotwórcze bakterie, grzyby, wirusy) wytwarzają ochronny śluz, produkują dla nas witaminy, pomagają nam trawić pokarmy, umożliwiają prawidłowy pasaż jelitowy.

My natomiast zapewniamy im schronienie i żywność. Niestety stres, szybki i mało zdrowy tryb życia, przetworzona żywność,  złe nawyki żywieniowe i do tego diety niskowęglowodanowe, wysokobiałkowe - zakwaszające, o małej zawartości warzyw diety oraz leki które jemy garściami: hormonalne, przeciwbólowe, antybiotyki itd. wszystko to bardzo utrudnia naszym przyjaciołom życie w naszych jelitach. Gdy oni wymierają ich miejsce zajmują chorobotwórcze bakterie i grzyby.

Dysbioza bakteryjna jest również przyczyną powstawania zespołu przeciekającego jelita a który to powoduje bardzo często rozwój nietolerancji pokarmowej.  Więcej informacji (tu i tu)CIEKAWOSTKI:
  • bakterie znajdują się w jelicie grubym- które są jak najbardziej potrzebne i "zdrowe" dla jelita gdy znajdą się np. w cewce moczowej, czy pochwie mogą spowodować chorobę.
  • jest więcej bakterii w przewodzie pokarmowym niż jest komórek w całym naszym ciele !
  • w samym tylko przewodzie pokarmowym żyje 400-1000 różnych gatunków bakterii.
A.M.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...